Widget Image
Recent Posts
Trending
Tuesday, Jan 31st, 2023
HomeEntertaintmentAwards2023 Critics Choice Awards Winners & More
Print Friendly, PDF & Email

2023 Critics Choice Awards Winners & More

The Critics Choice Awards (CCA) was live tonight on the CW with their star-studded line-up set to present all the awards. The show will be hosted by Chelsea Handler and will be broadcasting LIVE on The CW from the Fairmont Century Plaza in Los Angeles this Sunday, January 15, 2023 (7:00 – 10:00 pm ET, delayed PT – check local listings).  Viewers looking to stream the show can do so by using FuboTV and DirecTV Stream. Both streaming services offer free trials. The Critics Choice Awards are bestowed annually by the Critics Choice Association to honor the finest in cinematic and television achievements. Historically, they are the most accurate predictor for Academy Award nominations.

Presenters & Honorees

Michelle Pfeiffer took the stage tonight to honor Jeff Bridges with the Lifetime Achievement Award, while Kate Hudson presented the SeeHer Award to Janelle Monáe. Additional presenters included the following: Benjamin Bratt, Quinta Brunson, Cedric the Entertainer, Misha Collins, Claire Danes, Phoebe Dynevor, Ayo Edebiri, Eve Hewson, Jude Hill, Tyler Hoechlin, Sharon Horgan, Sarah Hyland, Troy Kotsur, Diego Luna, Natasha Lyonne, Ebon Moss-Bachrach, Aubrey Plaza, Jean Smart, Anya Taylor-Joy, Miles Teller, Elizabeth Tulloch, Kerry Washington, Jeremy Allen White, and more.

“Everything Everywhere All at Once” took the lead this with this year’s film contenders with fourteen nominations overall, followed by “The Fabelmans” with eleven nominations, while “Babylon” and “The Banshees of Inisherin” are tied with nine each. Meanwhile, “Abbott Elementary” leads the TV contenders with six nominations, followed closely by “Better Call Saul,” which earned five nods. “Gaslit,” “Reservation Dogs,” and “The Good Fight” tied with four nominations each.

The final round of voting took place between January 6th-13th.

Here are the nominees & winners

BEST PICTURE
Avatar: The Way of Water
Babylon
The Banshees of Inisherin
Elvis
Everything Everywhere All at Once (WINNER) on 01/15/2023
The Fabelmans
Glass Onion: A Knives Out Mystery
RRR
Tár
Top Gun: Maverick
Women Talking

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Todd Field – Tár 
Daniel Kwan, Daniel Scheinert – Everything Everywhere All at Once (WINNER) on 01/15/2023
Martin McDonagh – The Banshees of Inisherin
Steven Spielberg, Tony Kushner – The Fabelmans
Charlotte Wells – Aftersun

BEST ANIMATED SERIES
Bluey (Disney+)
Bob’s Burgers (Fox)
Genndy Tartakovsky’s Primal (Adult Swim)
Harley Quinn (HBO Max) (WINNER) on 01/15/2023
Star Trek: Lower Decks (Paramount+)
Undone (Prime Video)

BEST ACTRESS
Cate Blanchett – Tár (WINNER) on 01/15/2023
Viola Davis – The Woman King
Danielle Deadwyler – Till
Margot Robbie – Babylon
Michelle Williams – The Fabelmans
Michelle Yeoh – Everything Everywhere All at Once

BEST ACTOR
Austin Butler – Elvis
Tom Cruise – Top Gun: Maverick
Colin Farrell – The Banshees of Inisherin
Brendan Fraser – The Whale (WINNER) on 01/15/2023
Paul Mescal – Aftersun
Bill Nighy – Living

BEST DIRECTOR
James Cameron – Avatar: The Way of Water
Damien Chazelle – Babylon
Todd Field – Tár
Baz Luhrmann – Elvis
Daniel Kwan, Daniel Scheinert – Everything Everywhere All at Once (WINNER) on 01/15/2023
Martin McDonagh – The Banshees of Inisherin
Sarah Polley – Women Talking
Gina Prince-Bythewood – The Woman King
S. S. Rajamouli – RRR
Steven Spielberg – The Fabelmans

BEST LIMITED SERIES
The Dropout (Hulu) (WINNER) on 01/15/2023
Gaslit (Starz)
The Girl from Plainville (Hulu)
The Offer (Paramount+)
Pam & Tommy (Hulu)
Station Eleven (HBO Max)
This Is Going to Hurt (AMC+)
Under the Banner of Heaven (FX)

BEST DRAMA SERIES
Andor (Disney+)
Bad Sisters (Apple TV+)
Better Call Saul (AMC) (WINNER) on 01/15/2023
The Crown (Netflix)
Euphoria (HBO)
The Good Fight (Paramount+)
House of the Dragon (HBO)
Severance (Apple TV+)
Yellowstone (Paramount Network)

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS
Frankie Corio – Aftersun
Jalyn Hall – Till
Gabriel LaBelle – The Fabelmans (WINNER) on 01/15/2023
Bella Ramsey – Catherine Called Birdy
Banks Repeta – Armageddon Time
Sadie Sink – The Whale

BEST TALK SHOW
The Amber Ruffin Show (Peacock)
Full Frontal with Samantha Bee (TBS)
The Kelly Clarkson Show (NBC)
Last Week Tonight with John Oliver (HBO) (WINNER) on 01/15/2023
Late Night with Seth Meyers (NBC)
Watch What Happens Live with Andy Cohen (Bravo)

BEST COMEDY SPECIAL
Fortune Feimster: Good Fortune (Netflix)
Jerrod Carmichael: Rothaniel (HBO)
Joel Kim Booster: Psychosexual (Netflix)
Nikki Glaser: Good Clean Filth (HBO)
Norm Macdonald: Nothing Special (Netflix) (WINNER) on 01/15/2023
Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Berlant & John Early (Peacock)

BEST FOREIGN LANGUAGE SERIES
1899 (Netflix)
Borgen (Netflix)
Extraordinary Attorney Woo (Netflix)
Garcia! (HBO Max)
The Kingdom Exodus (MUBI)
Kleo (Netflix)
My Brilliant Friend (HBO)
Pachinko (Apple TV+) (WINNER) on 01/15/2023
Tehran (Apple TV+)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION
Fresh (Hulu)
Prey (Hulu)
Ray Donovan: The Movie (Showtime)
The Survivor (HBO)
Three Months (Paramount+)
Weird: The Al Yankovic Story (The Roku Channel (WINNER) on 01/15/2023

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Christine Baranski – The Good Fight (Paramount+)
Sharon Horgan – Bad Sisters (Apple TV+)
Laura Linney – Ozark (Netflix)
Mandy Moore – This Is Us (NBC)
Kelly Reilly – Yellowstone (Paramount Network)
Zendaya – Euphoria (HBO) (WINNER) on 01/15/2023

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES
Jeff Bridges – The Old Man (FX)
Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)
Diego Luna – Andor (Disney+)
Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC) (WINNER) on 01/15/2023
Adam Scott – Severance (Apple TV+)
Antony Starr – The Boys (Prime Video)

BEST VISUAL EFFECTS
Avatar: The Way of Water (WINNER) on 01/15/2023
The Batman
Black Panther: Wakanda Forever
Everything Everywhere All at Once
RRR
Top Gun: Maverick

BEST HAIR AND MAKEUP
Babylon
The Batman
Black Panther: Wakanda Forever
Elvis (WINNER) on 01/15/2023
Everything Everywhere All at Once
The Whale

BEST EDITING
Tom Cross – Babylon
Eddie Hamilton – Top Gun: Maverick
Stephen Rivkin, David Brenner, John Refoua, James Cameron – Avatar: The Way of Water
Paul Rogers – Everything Everywhere All at Once (WINNER) on 01/15/2023
Matt Villa, Jonathan Redmond – Elvis
Monika Willi – Tár

BEST PRODUCTION DESIGN
Hannah Beachler, Lisa K. Sessions – Black Panther: Wakanda Forever
Rick Carter, Karen O’Hara – The Fabelmans
Dylan Cole, Ben Procter, Vanessa Cole – Avatar: The Way of Water
Jason Kisvarday, Kelsi Ephraim – Everything Everywhere All at Once
Catherine Martin, Karen Murphy, Bev Dunn – Elvis
Florencia Martin, Anthony Carlino – Babylon (WINNER) on 01/15/2023

BEST CINEMATOGRAPHY
Russell Carpenter – Avatar: The Way of Water
Roger Deakins – Empire of Light
Florian Hoffmeister – Tár
Janusz Kaminski – The Fabelmans
Claudio Miranda – Top Gun: Maverick (WINNER) on 01/15/2023
Linus Sandgren – Babylon

BEST COMEDY SERIES
Abbott Elementary (ABC) (WINNER) on 01/15/2023
Barry (HBO)
The Bear (FX)
Better Things (FX)
Ghosts (CBS)
Hacks (HBO Max)
Reboot (Hulu)
Reservation Dogs (FX)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Christina Applegate – Dead to Me (Netflix)
Quinta Brunson – Abbott Elementary (ABC)
Kaley Cuoco – The Flight Attendant (HBO Max)
Renée Elise Goldsberry – Girls5eva (Peacock)
Devery Jacobs – Reservation Dogs (FX)
Jean Smart – Hacks (HBO Max) (WINNER) on 01/15/2023

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES
Matt Berry – What We Do in the Shadows (FX)
Bill Hader – Barry (HBO)
Keegan-Michael Key – Reboot (Hulu)
Steve Martin – Only Murders in the Building (Hulu)
Jeremy Allen White – The Bear (FX) (WINNER) on 01/15/2023
D’Pharaoh Woon-A-Tai – Reservation Dogs (FX)

BEST ANIMATED FEATURE
Guillermo del Toro’s Pinocchio (WINNER) on 01/15/2023
Marcel the Shell with Shoes On
Puss in Boots: The Last Wish
Turning Red
Wendell & Wild

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Ben Foster – The Survivor (HBO)
Andrew Garfield – Under the Banner of Heaven (FX)
Samuel L. Jackson – The Last Days of Ptolemy Grey (Apple TV+)
Daniel Radcliffe – Weird: The Al Yankovic Story (The Roku Channel) (WINNER) on 01/15/2023
Sebastian Stan – Pam & Tommy (Hulu)
Ben Whishaw – This is Going to Hurt (AMC+)

BEST COSTUME DESIGN
Ruth E. Carter – Black Panther: Wakanda Forever (WINNER) on 01/15/2023
Jenny Eagan – Glass Onion: A Knives Out Mystery
Shirley Kurata – Everything Everywhere All at Once
Catherine Martin – Elvis
Gersha Phillips – The Woman King
Mary Zophres – Babylon

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Samuel D. Hunter – The Whale
Kazuo Ishiguro – Living
Rian Johnson – Glass Onion: A Knives Out Mystery
Rebecca Lenkiewicz – She Said
Sarah Polley – Women Talking (WINNER) on 01/15/2023

BEST SCORE
Alexandre Desplat – Guillermo del Toro’s Pinocchio
Michael Giacchino – The Batman
Hildur Guðnadóttir – Tár (WINNER) on 01/15/2023
Hildur Guðnadóttir – Women Talking
Justin Hurwitz – Babylon
John Williams – The Fabelmans

BEST SONG
“Carolina” – Where the Crawdads Sing
“Ciao Papa” – Guillermo del Toro’s Pinocchio
“Hold My Hand” – Top Gun: Maverick
“Lift Me Up” – Black Panther: Wakanda Forever
“Naatu Naatu” – RRR (WINNER) on 01/15/2023
“New Body Rhumba” – White Noise

BEST SUPPORTING ACTRESS
Angela Bassett – Black Panther: Wakanda Forever (WINNER) on 01/15/2023
Jessie Buckley – Women Talking
Kerry Condon – The Banshees of Inisherin
Jamie Lee Curtis – Everything Everywhere All at Once
Stephanie Hsu – Everything Everywhere All at Once
Janelle Monáe – Glass Onion: A Knives Out Mystery

BEST SUPPORTING ACTOR
Paul Dano – The Fabelmans
Brendan Gleeson – The Banshees of Inisherin
Judd Hirsch – The Fabelmans
Barry Keoghan – The Banshees of Inisherin
Ke Huy Quan – Everything Everywhere All at Once (WINNER) on 01/15/2023
Brian Tyree Henry – Causeway

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
All Quiet on the Western Front
Argentina, 1985
Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths
Close
Decision to Leave
RRR (WINNER) on 01/15/2023

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES
Brandon Scott Jones – Ghosts (CBS)
Leslie Jordan – Call Me Kat (Fox)
James Marsden – Dead to Me (Netflix)
Chris Perfetti – Abbott Elementary (ABC)
Tyler James Williams – Abbott Elementary (ABC)
Henry Winkler – Barry (HBO) (WINNER) on 01/15/2023

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Paulina Alexis – Reservation Dogs (FX)
Ayo Edebiri – The Bear (FX)
Marcia Gay Harden – Uncoupled (Netflix)
Janelle James – Abbott Elementary (ABC)
Annie Potts – Young Sheldon (CBS)
Sheryl Lee Ralph – Abbott Elementary (ABC) (WINNER) on 01/15/2023

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES
Andre Braugher – The Good Fight (Paramount+)
Ismael Cruz Córdova – The Lord of the Rings: The Rings of Power (Prime Video)
Michael Emerson – Evil (Paramount+)
Giancarlo Esposito – Better Call Saul (AMC) (WINNER) on 01/15/2023
John Lithgow – The Old Man (FX)
Matt Smith – House of the Dragon (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Milly Alcock – House of the Dragon (HBO)
Carol Burnett – Better Call Saul (AMC)
Jennifer Coolidge – The White Lotus (HBO) (WINNER) on 01/15/2023
Julia Garner – Ozark (Netflix)
Audra McDonald – The Good Fight (Paramount+)
Rhea Seehorn – Better Call Saul (AMC)

BEST COMEDY
The Banshees of Inisherin
Bros
Everything Everywhere All at Once
Glass Onion: A Knives Out Mystery (WINNER) on 01/15/2023
Triangle of Sadness
The Unbearable Weight of Massive Talent

BEST ACTING ENSEMBLE
The Banshees of Inisherin
Everything Everywhere All at Once
The Fabelmans
Glass Onion: A Knives Out Mystery (WINNER) on 01/15/2023
The Woman King
Women Talking

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Julia Garner – Inventing Anna (Netflix)
Lily James – Pam & Tommy (Hulu)
Amber Midthunder – Prey (Hulu)
Julia Roberts – Gaslit (Starz)
Michelle Pfeiffer – The First Lady (Showtime)
Amanda Seyfried – The Dropout (Hulu) (WINNER) on 01/15/2023

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Murray Bartlett – Welcome to Chippendales (Hulu)
Domhnall Gleeson – The Patient (FX)
Matthew Goode – The Offer (Paramount+)
Paul Walter Hauser – Black Bird (Apple TV+) (WINNER) on 01/15/2023
Ray Liotta – Black Bird (Apple TV+)
Shea Whigham – Gaslit (Starz)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Claire Danes – Fleishman Is in Trouble (FX)
Dominique Fishback – The Last Days of Ptolemy Grey (Apple TV+)
Betty Gilpin – Gaslit (Starz)
Melanie Lynskey – Candy (Hulu)
Niecy Nash-Betts – Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Netflix) (WINNER) on 01/15/2023
Juno Temple – The Offer (Paramount+)

Follow the 28th annual Critics Choice Awards on Twitter and Instagram @criticschoice and on Facebook/CriticsChoiceAwards. Join the conversation using #CriticsChoiceAwards.

About the Critics Choice Association (CCA)
The Critics Choice Association is the largest critics organization in the United States and Canada, representing more than 600 media critics and entertainment journalists. It was established in 2019 with the formal merger of the Broadcast Film Critics Association and the Broadcast Television Journalists Association, recognizing the intersection between film, television, and streaming content. For more information, visit:
here.

About The CW
The CW Network, LLC is America’s fifth major broadcast network, offering 14 hours of primetime programming, Monday through Sunday. The CW is 75%-owned by Nexstar Media Group, Inc. For more information about the network and its programming, visit here.

The 28th annual Critics Choice Awards show will be executive-produced by Bob Bain Productions and Berlin Entertainment. The CCA is represented by Dan Black of Greenberg Traurig.

Sponsors of the Awards include Champagne Collet, Delta Air Lines, Fairmont Hotels and Resorts, FIJI Water, Milagro Tequila, Old Bridge Cellars Wines, and SeeHer. Sponsors of the Red Carpet are Sunkist and Cold Stone Creamery.

Print Friendly, PDF & Email

No comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com